Digitální detoxikace
Podle průzkumů nelibé pocity začíná mít až 90 procent dotázaných, jestliže nemají možnost použít svůj mobil alespoň jedenkrát za hodinu. Jen o málo menší část respondentů uvádí, že musí mít svůj mobil na dohled a znervózňuje je i dočasná nedostupnost sítě. Psychologové, zabývající se sledováním závislostí, upozorňují, že mobil je pro lidi symbolem kontaktu a přátelství a někteří jej začínají považovat za lidskou bytost.
Abychom přežili ve zdraví současnou komunikační a informační explozi, neobejdeme se bez digitální detoxikace. Možná už začíná být doba, kdy v restauracích nebo na pracovních poradách bude zakázáno hledět na svítící displeje.
Čas zamyslet se nad sebou a svým chováním nastává, když se přistihnete při tom, že kontrolujete displej mobilu 200krát za den a trávíte online více času, než věnujete spánku. Preferovat psaní SMS zpráv před osobním rozhovorem a napsat jich několik desítek i večer z postele, to také svědčí o potřebě tuto situaci nějak řešit.
Odborníci doporučují začít drobnými krůčky. Můžete začít třeba tím, že si nenecháte mobil v kapse při jídle nebo přátelském setkání u stolu. Stejně dobrým prvním krokem je, že mobil nebudete nosit všude s sebou, na záchod ani do koupelny. Nepoužívejte mobil v ložnici, světlo jeho displeje zpomaluje tvorbu melatoninu.
V práci nejezte u pracovního stolu, mobil tam nechte a běžte se najíst někam ven. Nic vám jistě neuteče.
Po příchodu domů vypněte všechna zvonění i světelná upozornění na příchozí zprávy a mobil odkládejte na jedno místo. Jeho občasná kontrola vás alespoň donutí ke krátké procházce po bytě.
Vyřizujte vzkazy podle jejich skutečné naléhavosti jen několikrát denně, snažte se tento čas maximálně zkrátit. Brzy se ukáže, že máte více času, než jste si mysleli, protože si nenecháte ukrást i několik hodin z každého dne těmi tak oblíbenými elektronickými hračkami.