Kam zálohovat data
Data jsou běžnou součástí našich životů. Každý den je spravujeme. Veškeré soubory, co vložíme do počítače vyžadují ochranu – zálohu pro případ, že by došlo poškození nebo zničení samotného počítače, či média, na kterém jsou data uložena. Jaké jsou možnosti k ochránění dat od nezvratného zmizení?
· Vyměnitelná média
Nejjednodušší metodou pro zálohování dat jsou snadno vyměnitelná média. Takovými médii se myslí například USB flash disk nebo externí pevný disk, co lze rychle odpojit, a zase připojit. Objem těchto disků se pohybuje v řádech gigabitů až terabytů.
· Optické disky
Jde o pracnou formu kopírování dat na optické disky DVD/CD. Velikost místa na těchto discích se pohybuje od 4.7 GB po 8.5 GB. Bohužel tento způsob pomalu zastarává. Nejnovější notebooky již nemají optické mechaniky potřebné k využití těchto nosičů.
· Cloud
Dnes nejvyužívanější prostředek pro případnou záchranu počítačových dat. Principem je nahrávání na internetové úložiště, a uživatel k nim může přistupovat z libovolného zařízení a po celém světě. Tato úložiště mají individuální plány, co se týče velikosti úložiště. Pro využívání větší kapacity je třeba si připlatit.
Třemi populárními úložišti jsou: Google Drive s 15 GB zdarma, Microsoft Onedrive s 5 GB bez placení a také služba Degoo poskytující celých 100 GB bez poplatků.
Záloha dat na tato úložiště se odvíjí především na rychlosti uploadu souborů. Pamatujte také na využití možností komprimace souborů – sníží jejich objem. Hojně používaným softwarem umožňující komprimaci je WinRar nebo 7-Zip.
· Pásky
Ačkoliv je práce s páskami velmi choulostivá záležitost, jejich paměť nabízí až 1.6 TB místa. Naneštěstí je pro tyto pásky třeba vlastnit speciální mechaniku.
· Jiný počítač
Máte-li k dispozici další počítač, překopírujte svá data na něj. Využíváte-li pro běžnou práci notebook a veškerá důležitá data máte na něm, pojistěte si je kopiemi na váš domácí stolní počítač. Sice se soubory na jednom počítači nebudou aktualizovat, budete mít však základní kopii.
· Papír
Nekonvenční způsob, to ano. Pro obrázky a dokumenty se zde nabízí varianta je vytisknout na papír. Přijdete tímto o digitální a snadno upravitelnou formu, ale v případě zlého scénáře budete mít alespoň něco.
Konvence firem
Firmy využívají především možnosti síťových úložišť. Tzv. „NAS servery“ fungující na principu „Raidů“, což jsou dva a více disky spojené do jednoho, které se chovají jako jeden celek. Kapacita tohoto typu úložiště se pohybuje v řádech stovek GB až TB. Druhou variantou jsou prosté síťové disky, které se připojují pomocí LAN portu nebo spolupracují přímo s routerem – jejich prostorová velikost se čte v TB.
A pár tipů na závěr
Své soubory byste měli třídit na nezbytné, o které nemůžete v žádném případě přijít a na ty, které nejsou příliš relevantní. Samotná záloha dat by měla probíhat zcela automaticky a pravidelně, a pokud si to uživatel přeje – pak manuálně, ale stále pravidelně. Nicméně je životně důležité vytvářet kopie souborů dřív, než bude skutečně pozdě.