Omlazení pračky
Známe to všichni. Velice dobře vidíme, že v zákoutí našeho automatického pracího pomocníka se hromadí nečistota, cítíme, že prádlo závratně nevoní, ale nechceme se pouštět do čištění přístroje, protože hlavní je, že vůbec ještě pere. Čím víc aviváže a pracích prostředků do něho lijeme, tím více se uklidňujeme, že se tím snad nějak vyčistí sám. Velká chyba!
Ráj pro bakterie
Zápach, který se z pračky občas line je způsoben bakteriemi a plísněmi, které mají ve vlhkém a teplém prostředí perfektní místo k životu. Ničemu nepomáhá ani tvorba vodního kamene, závislá do značné míry na tvrdosti vody, a špína, žmolky a jiné nečistoty, které se s prádlem do bubnu vaší domácí prádelny dostanou.
Jednoduchá údržba
Přitom udržet pračku čistou a dobře fungující není nijak složité. Po každém praní je doporučováno vlhkým hadříkem vytřít perfektně těsnící gumu v ústí pracího bubnu. Pokud jste to léta nedělali, zabere vám to napoprvé hodně času, budete-li ale udržovat pravidelnost tohoto jednoduchého úkonu, bude to hotové cobydup. Hadřík můžete namočit v octě nebo ve speciálním přípravku k tomu určeném, který koupíte v každé drogérii.
Pomůže vám kartáček
Vyčistění dávkovače prášku a aviváže může se svými malými záhyby a otvory vypadat zprvu nepřekonatelně, s pomocí starého kartáčku na zuby, nebo nehty vám to ale hned půjde lépe od ruky. Stačí mechanicky odstranit maz a nečistoty. Zcela vám na to postačí teplá voda. Tuto proceduru stačí opakovat po několika praních.
Propláchnutí filtru
Nelibý zápach se může tvořit také ve filtru přístroje. Doporučuje se proto ho alespoň jednou za půl roku vyčistit. Připravte si pod něj hadr, jelikož po jeho otevření vám na zem vyteče trošku vody. Poté už stačí pod horkou vodou propláchnout všechny součástky.
Nechávejte otevřeno
Aby pračka dobře vysychala, zvykněte si ji po praní nechat otevřenou. To platí jak pro dvířka, tak pro dávkovač na prášek, který by měl zůstávat vysunutý, aby se v něm nedržela vlhkost, která způsobuje plísně.